اولین همایش ملی گیاهان دارویی، کارآفرینی و تجاری سازی در دانشگاه جیرفت برگزار می‌شود.
رئیس دانشگاه جیرفت با اشاره به وجود گروه زیست شناسی و مرکز رشد واحد های فناور در دانشگاه جیرفت و پرورش ایده های دانش بنیان در این مرکز گفت: اولین همایش ملی گیاهان دارویی، کارآفرینی و تجاری سازی در تاریخ 19 و 20 آبان 1400 به مدت دو روز در دانشگاه جیرفت برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه جیرفت، دکتر مرتضی مختاری افزود: این همایش توسط گروه زیست شناسی دانشگاه جیرفت با همکاری انجمن گیاهان دارویی ایران، اتحادیه انجمن های گیاهان دارویی کشور، اتحادیه صادرکنندگان گیاهان دارویی و پژوهشگاه فناوری های زیستی گیاهان دارویی برگزار می گردد.

وی با بیان این مطلب که امروزه یکی از نیاز های جامعه تربیت نیروی متخصص و فناور است خاطرنشان کرد: با رویکرد جدید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه ها حرکت به سمت تربیت دانشجوی فناور آغاز شده است و دانشگاه جیرفت توانسته در این حوزه با ایجاد ارتباط با صنایع و سایر دستگاه های اجرایی زمینه حضور دانشجویان در این بخش­ها را فراهم سازد.

دکتر مختاری عنوان داشتند با توجه به سهم قابل ملاحظه گیاهان دارویی در اقتصاد دنیا و رشد روز افزون تجارت گیاهان دارویی در سطح جهان، باعث شده است که گیاهان دارویی مورد توجه صنایع قرار گیرد. همچنین ایشان خاطرنشان کرد: اعضای هیات علمی نیز با پژوهش های کاربردی و یافته­های تحقیقاتی در حوزه گیاهان دارویی می­توانند در این عرصه سهم بسزایی برای رشد و تعالی این صنعت داشته باشند.

رئیس دانشگاه جیرفت مهمترین اهداف این همایش را ارائه جدیدترین دستاوردهای علمی محققان گیاهان دارویی بر شمرد و بیان کرد: معرفی پتانسیل­های گیاهان دارویی در اقتصاد مقاومتی، معرفی پتانسیل¬های گیاهان دارویی در اقتصاد دانش بنیان نیز از دیگر اهداف این همایش است.

وی کارآفرینی و تجاری سازی، تمرکز بر روی متابولیت های ثانویه گیاهان دارویی، اثرات بیولوژیک وکشت و زراعت گیاهان دارویی را مهمترین محور همایش دانست.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه جیرفت، علاقه مندان جهت شرکت و یا ارایه مقاله در این همایش می توانند به وبسایت همایش به آدرس https://mpec.ujiroft.ac.ir/ مراجعه نمایند.