نمایش خبر

دانشگاه جیرفت / نمایش خبر
وجود دانشگاه جیرفت در منطقه جنوب کرمان یک ضرورت است.
معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری با بیان این مطلب که جنوب استان کرمان یک منطقه مستعد توسعه است گفت: حضور دانشگاه جیرفت به عنوان یک دانشگاه جامع در این منطقه ضروری است و برای توسعه آن باید برنامه محور حرکت کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه جیرفت دکتر غلامحسین رحیمی در نشست حاشیه بازدید از ظرفیت های آموزشی و پژوهشی دانشگاه جیرفت که با حضور دکتر اسلامی پناه معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و هیئت رئیسه دانشگاه جیرفت برگزار شد افزود: برای رشد و توسعه دانشگاه باید با نگاه به ظرفیت های منطقه برنامه ریزی کرد و این مهم یکی از ماموریت های این دانشگاه در افق کوتاه مدت قرار گیرد.

وی با اشاره به مزیت های نسبی جنوب استان کرمان در زمینه های کشاورزی، صنعت، معدن و گردشگری تصریح کرد: باید این مزیت ها در دانشگاه نمود داشته باشد و از این ظرفیت های عظیم برای توسعه و آبادانی منطقه استفاده کشود لذا وظیفه دانشگاه این است که این مزیت را شناسایی و به مردم معرفی کند.

دکتر رحیمی با اشاره به طرح آمایش آموزش عالی و ماموریت گرا شدن دانشگاه های کشور خاطرنشان کرد: با برنامه ریزی و مطالعه دقیق ظرفیت ها و ماموریت های دانشگاه را تدوین کنید و با تصویب در هیات امنا و طرح در شورای مدیریت استان برای تحقق آن تلاش کنید .

معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بیان کرد: دانشگاه جیرفت در زمینه تولید مقاله های معتبر داخلی و خارجی بسیار موفق عمل کرده است و این مهم نشانگر رتبه عالی دانشگاه در بین دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی است که باید در این زمینه از اعضای هیات علمی، پژوهشگران دانشگاه قدردانی شود.

وی با اشاره به قدمت دانشکده کشاورزی دانشگاه جیرفت و مزیت نسبی این منطقه افزود: با راه اندازی مرکز تحقیقاتی و پژوهشگاه های کشاورزی در زمینه های مختلف تولید فناوری داشته باشید و نگذارید کشاورزی منطقه دچار تخفیف شود.

دکتر رحیمی با اشاره به راه اندازی مراکز رشد در کشور گفت: یکی از مراکز تولید تکنولوژی و تولید محصول دانش بنیان مراکز رشد هستند که با همکاری مسئولان استانی و شهرستانی این مقوله را در بین جوانان نهادینه کنید و با برگزاری استارت آپ های مختلف آنها را با ایده پردازی و تولید محصول آشنا کنید.

در ادامه این نشست دکتر اسلامی پناه معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم تحقیقات و فناوری گفت: یکی از اولویت های دانشگاه ها در منطقه باید رفع نیاز های آن منطقه باشد و امروز دانشگاهی در ابعاد مختلف موفق است که تاثیر گذاری آن در بخش های گوناگون قابل مشاهده باشد.

دکتر علی اسلامی پناه افزود: باید با ورود دانشگاه و اعضای هیات علمی به عرصه های مختلف ظرفیت های منطقه به صورت علمی شناسایی شود و از این پتانسیل ها برا توسعه و آبادانی منطقه استفاده شود و امروز یکی از دست آوردهای شما باید ثروت آفرینی برای این مردم باشد.

وی خاطرنشان کرد: تیم مدیریتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به دنبال ماموریت گرایی کردن و افزایش کیفیت دانشگاه ها است و این مهم با تدابیر وزارت علوم در حال انجام است و یکی از نیاز های امروز کشور محسوب می شود.

در ادامه این آیین رئیس دانشگاه جیرفت با شاره به قدمت این دانشگاه گفت: دانشگاه جیرفت از سال 68 تحت عنوان آموزشکده کشاورزی زیر نظر دانشگاه باهنر کرمان شروع به فعالیت کرد و در سال 88 با تصویب شورای گسترش وزارت عتف به عنوان دانشگاه جیرفت فعالیت خود را ادامه داد.

دکتر مختاری با بیان این مطلب که امروز 108 عضو هیات علمی در دانشگاه جیرفت مشغول فعالیت آموزشی و پژوهشی هستند افزود: بیش از سه هزار 500 دانشجو در دانشگاه جیرفت در پنج دانشکده مشغول تحصیل هستند.

وی با اشاره به ظرفیت های جنوب استان کرمان در بخش های کشاورزی، صنعت، معدن و گردشگری بیان کرد: امروز بیش از پنج میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در جنوب استان کرمان تولید می شود که و یکی از مهمترین دست آورد های این منطقه وجود بیش از سه هزار فارغ التحصیل در این بخش در حال فعالیت هستند که نمود دانشگاه جیرفت در این بخش است.

دکتر مختاری با بیان این مطلب که جنوب استان کرمان به عنوان بهشت معادن و رتبه سوم معادن کشور را به خود اختصاص داده است تصریح کرد: یکی از نیاز های دانشگاه جیرفت توسعه دانشکده فنی و مهندسی در راستای بهره مندی دانش آموزان و جوانان برای حضور در بازار کار در بخش صنعت و معدن است.

رئیس دانشگاه جیرفت با اشاره به فعالیت های دانشگاه در بخش های مختلف در منطقه خاطرنشان کرد: دانشگاه جیرفت با استفاده از ظرفیت اعضای هیات علمی جوان و توانمند توانسته در بخش های مختلف برنامه ریزی و در راستای رفع نیاز های منطقه گام بردارد.

 
منبع: روابط عمومی دانشگاه جیرفت
 
*نام
ایمیل
*نظر